“Paçavuret e Manastirliut”/ 10 gra presin për mamografi në Tiranë, por doktori nuk ua bën se “është i lodhur”

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 06.10.2022, 21:24

Siç dihet, muaji tetor është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit. Në këtë muaj fushatat për kontrollin e gjirit intensifikohen më tepër, pavarësisht se është e rëndësishme që të gjitha gratë dhe vajzat të bëjnë kontrolle periodike, qoftë me mamografi apo eko gjiri.

Pikërisht këtë muaj ka shfrytëzuar edhe Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu për të bërë fushatë ndërgjegjësimi. Por për fat të keq kjo fushatë duket se ka qenë kryesisht propagandistike pasi në realitet duket se gjërat nuk funksionojnë siç thotë Manastirliu.

Në një postim të saj në rrjetin social Instagram, Manastirliu shprehej se “në Poliklinikën Qendrore Tiranë dhe në spitale rajonale shërbimi i mamografisë është falas dhe ofrohet gjatë Tetorit Rozë – Çdo ditë nga ora 8:00 – 18:00 dhe të shtunën deri në orën 14:00, për të lehtësuar aksesin e çdo gruaje për këtë egzaminim jetëshpëtues”.

Por duket se në të vërtetë gjërat nuk janë siç thotë ministrja. Kështu ditën e sotme ka ardhur një denoncim pranë redaksisë sonë sipas të cilit rreth 10 gra kanë qenë në pritje për të bërë mamografi në Poliklinikën Qëndrore pranë 9-Katësheve në Tiranë. Por ndonëse ishin kaq shumë persona në rradhë, denoncuesja shprehet se mjeku ishte i lodhur dhe se nuk bënte asnjë mamografi.

Në vijim do të gjeni edhe denoncimin me video të qytetares:

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit