Piktura e vitit 1860 trazon rrjetin, gruaja shfaqet me iPhone në dorë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.10.2022, 00:07

Një pikturë e vitit 1860 e artistit Ferdinand George Waldmüller është bërë virale në internet.

Piktura e cila aktualisht është duke u ekspozuar në muzeun Neue Pinakothek në Mynih, Gjermani, së bashku me piktura të tjera nga kjo epokë ka tërhequr vëmendjen e kritikëve pasi ata kanë vënë re një iPhone.

Vepra artistike përshkruan një skenë të një gruaje e cila i ka “ngulur” sytë në një “libër” ndërsa një i ri e pret për t’i dhuruar një lule. Por për sytë e kritikëve të ditëve të sotme gruaja nuk po lexon një libër por po kontrollon njoftimet e saj në një iPhone.

Sipas tyre në 1850 ose 1860, çdo shikues i veprës do të mendonte se vajza po lexon një libër lutjesh. Por sot askush nuk mund t’i anashkalojë ngjashmëritë me leximin e njoftimeve në smartphone.

Duke marrë shkas nga këto polemika, përfaqësues të artit thanë se iPhone është shpikur në vitin 2007 dhe piktura është krijuar në 1860-ën.

Vajza në këtë pikturë të Waldmüller nuk po luan me iPhone X, por po shkon në kishë duke mbajtur një libër të vogël lutjesh në duar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit