Shoqata e vreshtarëve e quan propagandë lajmin se verërat e Kosovës janë “sheqer e ujë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.10.2022, 21:33

Kryetari i shoqatës së vreshtarëve të Kosovës, Hamid Makshana, e ka quajtur propagandë të shteteve fqinje, lajmin që ka qarkulluar të mërkurën se verërat e Kosovës përmbajnë “ujë dhe sheqer” në vend të rrushit.

Mediumi kroat “Veçernji list” botoi të martën një shkrim, në të cilin pretendohet se verërat e Kosovës janë false, bazuar siç u tha në testet e kryera në këtë vend.

Makshana ka thënë të mërkurën në “60 Minuta” të KTV-së se kjo është propagandë që po bëhet për ta dëmtuar prodhimtarinë e verërave të Kosovës.

“Si kryetar i shoqatës së vreshtarëve të Kosovës, jam shumë i shqetësuar për këto informacione të rreme, denigruese, nënçmuese e linçuese që na bëhen neve. Kuptohet që Rahoveci si komunë njihet për cilësinë e tokës dhe me të gjitha elementet e nevojshme për prodhimin e rrushit, konkretisht të hardhisë së rrushit. Unë po them si shoqatë e vreshtarëve, jo vetëm sasia e rrushit, por edhe cilësia e rrushit, që tri vite që jam duke e përcjellë, është mjaft e mirë dhe mjaft e pëlqyer. Mirëpo kjo është propagandë e vendeve të rrethit të Ballkanit, konkretisht të Maqedonisë së Veriut, Serbisë e Malit të Zi që me këtë propagandë mundohen të na ulin e të na fyejnë”, ka thënë Makshana.

Ai ka shtuar se ekspertët e analizave të tokës kanë vlerësuar se komuna e Rahovecit i posedon të gjitha elementet bazë për zhvillimin cilësor të rrushit dhe të hardhisë së rrushit.

“Ne e ruajmë këtë kulturë me fanatizëm të madh. Këto shtete kanë propagandën e zhvilluar për të na shkatërruar tash edhe në këtë formë, sepse mjaft kanë përdorur propaganda të ndyra. Nuk e di ku e kanë gjetur atë mostër që vera e Kosovës është sheqer dhe ujë”, është shprehur Makshana.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit