Masat për përballimin e krizës energjetike pritet të miratohen së shpejti

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.10.2022, 19:40

Biznesi dhe Qeveria u dakorduan sot që masat për përballimin më të lehtë të krizës energjetike të miratohen deri në fund të kësaj jave ose më së voni deri të mërkurën e ardhshme.

Nga seanca e Këshillit Ekonomik nuk ka dalë asnjë vendim konkret.

Kompanitë përsëritën kërkesat e tyre, ndërsa Sindikata LSM shpalli kërkesat e saj.

Përfaqësuesit e odave ekonomike, siç bënë të ditur pas mbledhjes së Këshillit Ekonomik, presin që termocentrali të vihet në funksion dhe ai të prodhojë energji më të lirë se energjia elektrike në bursë.

“Ne kemi shpallur tashmë masat tona për të kufizuar marzhet e prodhuesve të energjisë elektrike. Ne ramë dakord që në të ardhmen për furnizimin e mundshëm me energji elektrike nga jashtë dhe prodhimin në vendin tonë, të bëhet një llogaritje, të gjendet mesatarja dhe të ndahet ajo mesatare. Nëse prodhimi ynë është 100 euro për megavat orë, kurse energjia elektrike e importuar është 300 euro, ajo mesatare duhet të ndahet dhe kompanitë të paguajnë energjinë elektrike në tregun e lirë me çmim më të ulët se çmimi i bursës”, tha kryetari i Odës së Tregtisë së Maqedonisë Veriperëndimore, Nebi Hoxha.

Sipas kryetarit të Bashkimit të Odave Ekonomike, Trajan Angeloski, mund të mos ketë energji të mjaftueshme për të gjitha 1700 kompanitë.

“Është diskutuar që nëse bëhen kombinime të caktuara me përfshirjen e TE-TO dhe burimeve të rinovueshme të energjisë, të merret një çmim prej 300 eurosh që shteti do t’ia ofronte disi sektorit real dhe do të rregullohej. Ndoshta nuk do të ketë energji të mjaftueshme për të gjitha 1700 kompanitë, do të shihet se kush mund ta durojë, është individuale”, tha Angeloski.

LSM kërkon rikthimin e masës së të drejtës së kartës së pagesës për blerjen e produkteve vendase, si dhe pagat në shtet të pasojnë rritje për shkak të inflacionit, por edhe rritjes së shportës së sindikatës.

“LSM kërkon zbatimin konsekuent të dispozitave të kontratave kolektive për harmonizimin e pagave sipas rritjes së inflacionit, si dhe vendosjen e një dispozite të tillë në marrëveshjen e përgjithshme kolektive për sektorin publik dhe në kontratën e përgjithshme kolektive për sektorin privat, i cili do të zbatohet për të gjithë punëtorët dhe punëdhënësit, kërkon zgjerimin e masave të mëparshme antikrizë duke ngrirë marzhin për produktet e përcaktuara më parë si dhe zgjerimin e më shumë produkteve ushqimore, por kërkon edhe rikthimin e masës së së drejtës për kartelat e pagesës për blerjen e prodhimeve vendore dhe pagesën e faturave të energjisë elektrike për një kategori të caktuar të punëtorëve dhe qytetarëve që janë më të rrezikuarit dhe më të prekurit nga kriza ekonomike”, theksoi kryetari i LSM-së Darko Dimovski.

Nga LSM kërkuan gjithashtu që të mundësohet transporti falas i qytetarëve për dhe nga puna, duke qenë se shpenzimi i tillë për qytetarët që punojnë është i përditshëm dhe i pashmangshëm.

Në seancën e Këshillit Ekonomik morën pjesë edhe përfaqësues nga MANU dhe universitetet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit