Emancipohet Sllovenia ish-komuniste/ Shteti i parë i Europës Lindore që miraton martesat gay

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.10.2022, 13:03

Parlamenti slloven miratoi ditën e djeshme një amendament që lejon çiftet e të njëjtit seks të martohen dhe të adoptojnë fëmijë pasi një vendim i gjykatës kushtetuese e bëri Slloveninë vendin e parë në Evropën Lindore që e bën këtë.

Amendamenti i ligjit për familjen u miratua me 48 deputetë, 29 kundër dhe një abstenim.

Sllovenia, dikur pjesë e Jugosllavisë, është vendi i parë ish-komunist që miratoi këtë reformë në Evropë, pasi shumica e fqinjëve të saj nuk lejojnë bashkimet civile ose martesat e të njëjtit seks.

Qeveria e Estonisë iu afrua këtyre politikave më së shumti në vitin 2016 duke rënë dakord të njohë sindikatat e të njëjtit seks të krijuara në vende të tjera.

Kroacia, Republika Çeke, Hungaria dhe Mali i Zi kanë ligje që krijojnë partneritete civile të të njëjtit seks – dhe në Hungari, madje edhe të folurit për homoseksualitetin para fëmijëve është dënuar me gjobë që nga vera e vitit 2021.

Në korrik, gjykata më e lartë e Sllovenisë vendosi se ligji që përcakton martesën si vetëm midis një burri dhe një gruaje, diskriminon çiftet homoseksuale dhe lezbike. Ai pezulloi nenet e kontestuara me efekt të menjëhershëm dhe urdhëroi parlamentin të ndryshojë tekstin brenda gjashtë muajve.

"Me këto ndryshime, ne po njohim të drejtat e çifteve të të njëjtit seks që duhet t'i kishin për një kohë të gjatë," u tha Sekretari i Shtetit Simon Maljevac para deputetëve kur paraqiti amendamentin.

Partia kryesore e opozitës, Partia Demokratike Sllovene, kritikoi vendimin e gjykatës dhe organizoi disa tubime kundër ligjit të ri.

“Babai më i mirë nuk do të zëvendësojë kurrë nënën dhe anasjelltas”, tha kryetarja e grupit parlamentar të SDS-së, Alenka Jeraj në hapje të debatit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit