Studimi: 14% e britanikëve masturbohen gjatë orarit të punës

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.10.2022, 11:01

Një studim i ri ka zbuluar se 7.4 milionë britanikë janë masturbuar gjatë orarit të punës.

Puna nga shtëpia paraqet luks, duke përfshirë gjumin, mundësinë e kohës së udhëtimit dhe me sa duket, për britanikët, pak kënaqësi.

Sipas një sondazhi të kryer nga Chemist4U, i cili intervistoi 2,000 njerëz, 14% pranuan se kishin marrë pjesë në disa gjeste vetëkënaqësie gjatë orarit të punës.

Sondazhi zbuloi se mbi 1/5 e meshkujve (22%) janë masturbuar në punë ndërsa 7% e femrave vetëm për disa kohë.

Për më tepër, 18% e të anketuarve thanë se kishin hapur për të parë porno gjatë punës.

Londra është qyteti më i lartë për të masturbuarit gjatë orarit të punës, me 16% të të anketuarve që pranojnë se e kanë bërë këtë veprim.

Mosha më e lartë është 25 deri në 34 vjeç, me 27%, e ndjekur nga 35 deri në 44 vjeç 18% dhe 45 deri në 54 vjeç me 15%.

Ndërsa disa prej nesh mund të tundin kokën tani, masturbimi në punë thuhet se rrit produktivitetin, sipas ekspertëve.

Pedagogu i psikologjisë në Universitetin e Nottingham Trent, Mark Sergeant, tha për Metro se kjo gjë mund të përmirësojë fokusin në punë.

Psikologu dhe trajneri i jetës Dr Cliff Arnall madje tha për median se ai beson se vendet e punës duhet të zbatojnë një 'politikë masturbuese' për të ngritur moralin e kompanisë.

“Unë do të prisja që një politikë masturbimi të rezultojë në më shumë fokus, më pak agresion, produktivitet më të lartë dhe më shumë buzëqeshje,” tha ai.

"Sigurisht që të marrësh një pushim masturbimi do të rriste fokusin në punë."

Megjithatë, ai këmbëngul se kjo politikë duhet të ketë kufizime, pasi punonjësit nuk duhet të inkurajohen të fantazojnë për kolegët e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit