Qytetarët iu rikthyen sobave me dru por rritet edhe çmimi i druve

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.10.2022, 10:34

Duket se ky dimër do të jetë më i ftohtë se vitet e kaluara për shqiptarët. Pasi ata që jetojne në fshatra, zona malore e perfieri iu drejtuan sobave me dru, pas njoftimit për rritjen e çmimit të energjisë elektrike, llogaritë i kanë bërë keq.

Kjo pasi nuk ishte parashikuar edhe rritja e çmimit të druve. 80 mijë lekë për metër kub ka shkuar çmimi i druve për ngrohje. Familjet e varfra në fshatrat e qyteteve shqiptare janë në gjendje të mjerueshme ekonomike.

Për të kaluar dimrin duhen 5 metër kub dru që kushton 400 mijë lekë të vjetra, shumë kjo e papërballueshme për të moshuarit.

“Ku blihet një metër kub dru?! Dua të paktën 5-6 metra për këtë vit dhe s’kam asnjë shkop… se si shkojë halli në dimër nuk e di?! Do mbetemi në dyshek”, tha një i moshuar.

“Me dru zjarri do ngrohemi do përpiqemi të kursejmë. 4 metër Kub më duhen për gjithë dimrin”, u shpreh një tjetër qytetar për mediat.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit