Shqipëria mban vendin e parë në rajon për pastrimin e parave

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.10.2022, 08:24

Vendi ynë kryeson në rang rajonal përsa i përket pastrimit të parave. Renditet në vend të 74 të botë mes 128 shteteve, sa i takon indeksit të Bazelit kundër pastrimit të parave.

Shqipëria ka një vlerësim pikësh 4.92, ndërkohë që në rajon Kosova ka pozicionim më të mirë me 4.14 pikë. Indeksi llogaritet nga 0 për riskun më të ulët deri në 10 për riskun më të lartë.

Renditja rajonale

 1. Serbia 4.87
 2. Italia 4.55
 3. Maqedonia e Veriut me 3.94
 4. Mali i Zi me 3.99.
 5. Greqia 3.71

Vendet me riskun më të lartë të pastrimit të parave

Sudani i Jugut

Republika e Kongos

Afganistani

Haiti

Myanmar

Irani

Mozambiku

Guinea

Vendet me riskun më të ulët

Estonia

Finlanda

Andora

Monako

Suedia

Finlanda

Elementët që e kanë renditur vendin tonë në këtë pozicion janë: kuadri ligjor për parandalimin e pastrimit të parave, ryshfeti dhe korrupsioni. Shqipëria ka një tregues 4.6 për kuadrin ligjor dhe 5.95 për ryshfetin dhe pastrimin e parave, një nga më negativët. Ndër to kryeson transparenca financiare me 6.14.

Transparenca publike është vlerësuar me 3.4 ndërsa risku politik 5.54, në nivele jo fort pozitive.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit