Studimi: Mishi ndikon në uljen e depresionit, vegjetarianët preken më tepër

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.10.2022, 01:31

Një studim i ri i publikuar nga Journal of Affective Disorders ka zbuluar se mishi ndikon në uljen e depresionit.

Një grup studiuesish në Brazil donin të zbulonin lidhjen midis vegjetarianizmit dhe depresionit tek të rriturit. Për këtë ata pyetën 14,216 njerëz në Brazil nga mosha 35 deri në 74 vjeç nëse ndiqnin një dietë pa mish dhe i morën në pyetje ata për të identifikuar episodet e tyre të depresionit.

Të dhënat e mbledhura treguan se të anketuarit që përjashtuan mishin nga dieta e tyre përjetonin episode depresive dy herë më shpesh se ata që hanin mish.

Sipas studiuesve episodet depresive janë më të përhapura tek individët që nuk hanë mish, pavarësisht nga faktorët socio-ekonomikë dhe të stilit të jetesës.

Vlerat që gjenden te mishi, duke përfshirë hekurin, vitaminën B, zinkun dhe proteinat ndihmojnë funksionet e trurit dhe mund të jenë të vlefshëm në parandalimin e episodeve depresive. Monique Richard, një zëdhënësi i Akademisë së Ushqimit dhe Dietologjisë, thotë:

Sa herë që një individ përjashton nga dieta burimet e proteinave dhe yndyrave, dhe nuk e zëvendëson atë me opsione po aq të përshtatshme nga pikëpamja ushqyese, kjo do të ndikojë në një sërë funksionesh sistemike dhe fiziologjike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit