Britania e vendosur për të luftuar emigracionin: Do zhvendoseni në Ruandë ose do ktheheni në shtëpi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.10.2022, 00:23

Sekretarja e Brendshme britanike ka deklaruar se njerëzit që mbërrijnë me mjete të paautorizuara nuk duhet të lejohen të kërkojnë azil në Mbretërinë e Bashkuar.

Gjatë një deklarate për mediat, Sekretarja e Brendshme Suella Braverman u zotua se do të vazhdojë planin e dërgimit të azilkërkuesve në Ruandë.

Sipas një marrëveshjeje të nënshkruar në prill, Britania planifikon të dërgojë disa emigrantë që mbërrijnë në Britaninë e Madhe në Ruanda, ku do të përpunohen kërkesat e tyre për azil. Atyre që iu është dhënë azil do të qëndrojnë në vendin afrikan në vend që të kthehen në Mbretërinë e Bashkuar. Qeveria britanike ka thënë se ky plan do të pengojë bandat e trafikimit të njerëzve që transportojnë emigrantët përmes kanalit anglez.

Por grupet e të drejtave të njeriut thonë se është çnjerëzore që njerëzit të dërgohen mijëra milje larg në një vend ku nuk duan të jetojnë. Braverman thotë se do të përpiqet të ndryshojë paksa ligjin në mënyrë që njerëzit që mbërrijnë në Britani me mjete të ndryshme të mund të deportohen.

Nëse hyni në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht nga një vend i sigurt, ju duhet të ktheheni menjëherë në vendin tuaj ose do të zhvendoseni në Ruandë.

Britania tashmë i ka paguar Ruandës 120 milionë paund (145 milionë dollarë), por askush nuk është dërguar atje si pjesë e marrëveshjes. Britania e Madhe u detyrua të anulonte fluturimin e parë drejt Ruandës në qershor, pasi Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut e kundërshtoi diçka të tillë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit