OSHEE “gostit” me 700 milionë kunatin e Vilma Nushit për blerje kancelarie

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 04.10.2022, 21:59

Plot 708 milionë lekë të vjetra me TVSH do të paguajë OSHEE e Ardian Çelës ndaj kunatit të Vilma Nushit, Edmond Hido. Bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-26060-04-21-2022 dhe me objekt “Blerje kancelari për nevojat OSHEE Group sh.a, për një vit”, me fond limit 59,423,158 lekë të reja pa TVSH ose rreth 713 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Në një kohë kur vetëm pak ditë më parë qeveria donte t’ua “fuste” me 4.4 herë më shumë çmimin e energjisë gjithë shqiptarëve që kalonin fashën e harxhimit kufi prej 800 kWH, duket se OSHEE gjen luksin të shpenzojë një shifër të tillë të frikshme për kancelari.

Nuk bëhet fjalë për ndonjë shpenzim thelbësor që do të rriste performancën dhe efiçencën e energjisë, përkundrazi janë plot 708 milionë lekë të vjetra me TVSH që do të harxhohen për kancelari. Shihet se një zë kryesor në shpenzim e zë kostoja e blerjes së letrave.

Nuk kuptohet arsyeja se përse në një kohë kur kryeministri Rama i mëshon fort teknologjisë, duhen harxhuar një tufë me para për të blerë letër kur fare mirë mund të përdoreshin dokumentat në format dixhital. Aq më tepër që tashmë mundësohet edhe nënshkrimi elektronik, që eviton në këtë mënyrë nevojën për firmosjen e shkresave me dorë.

Gjithsesi përtej këtyre, tenderi është tepër i dyshimtë edhe për menyrën e realizimit. Kështu rezulton se fituesi, firma INTERLOGISTIC, përveçse pronari është kunati i Vilma Nushit, ka ofruar edhe vlerën më të lartë se gjithë konkurruesit e tjerë.

Diferenca mes ofertës së tij dhe ofertës më të ulët të ofruar nga një kompani tjetër është plot 140 milionë lekë të vjetra me TVSH. Në rastin më të mirë këto 140 milionë lekë janë humbje e pastër. Por jo vetëm kaq.

Oferta fituese e ofruar nga kunati i Vilma Nushit është gati 100% e njejtë me fondin limit të tenderit. Më saktësisht është sa 99.34% e tij. Për ta përmbledhur, ky tender ëhstë vërtetë i denjë për SPAK. Por gjasat janë që askujt nuk do t’i hyjë gjemb në këmbë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit