Pendarovski: Nëse nuk do të ketë ngrohje për shkupjanët, nuk do të ketë as në presidencë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.10.2022, 14:37

“Qeveria është e vendosur që sezoni i ngrohjes të fillojë më 15 tetor dhe Shkupi nuk do të mbetet pa ngrohje. Le të jetë test nëse Qeveria me të gjitha masat e paralajmëruara për zbutjen e efekteve të krizës do ta kalojë atë test”.

Këtë e deklaroi mbrëmë kryetari i shtetit Stevo Pendarovski, i cili foli në lidhje me krizën energjetike dhe atë termike në RMV. Ai theksoi se kjo krizë do të jetë test për Qeverinë për premtimet e tyre para qytetarëve.

“Me sa di unë, rreth 60.000 shkupjan janë ngrohur me ngrohje termike dhe edhe nëse dështojnë këtu, do të shihet se në një pjesë nuk po e realizojnë atë që u kanë premtuar qytetarëve”, tha Pendarovski për “TV Telma”.

I pyetur nëse vila “Vodno” do të ngrohet me ngrohje nga 15 tetori, Pendarovski tha se nëse do të ketë ngrohje për të gjithë qytetarët e tjerë në Shkup, atëherë edhe vila “Vodno” do të ngrohet në të njëjtën mënyrë.

“Nëse nuk është në dispozicion për pjesën tjetër të Shkupit, do ta mbyllim ngrohjen. Ne nuk do të kemi asnjë privilegj në atë kuptim, ju garantoj”, tha Pendarovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit