Delina Ibrahimaj rrit taksën e pronës për shqiptarët/ Ata me shtëpi në Tiranë do paguajnë më shumë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 04.10.2022, 08:22

Një draft i ri në lidhje me llogaritjen e taksën e ndërtesës po rishikohet nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë. Ky draft parashikon taksimin e pronës me vlerën e tregut.

Pritet që ligji i ri të jetë gati vitin e ardhshëm dhe do të prekë kryesisht të gjithë ata me prona në Tiranë dhe bregdet.

Baza e llogaritjes së taksës do të bëhet nëpërmjet vlerës së pronës, dhe jo të synohet ndryshimi i nivelit të saj që aktualisht është 0,05% e vlerës së pronës.

Niveli i ri i taksimit do të synojë të përafrohet me çmimet stratosferike aktuale të apartamenteve në kryeqytet të cilat kanë pësuar rritje galopante.

Për ta përcaktuar këtë vlerë të pronës do të përdoren çmimet sipas kontratave të shit-blerjes të regjistruara në Kadastër.

Vlera e apartamenteve llogaritet për metër katror sipas çmimeve mesatare referuese të caktuara së fundmi në aneksin 1 të vendimit nr.132 “Për metodologjinë e përcaktimit të vlerës së taksueshme të pasurive të paluajtshme “ndërtesa”.

Çmimet e apartamenteve në kryeqytet, sipas BSH janë rritur me 39% krahasuar me vitin e kaluar dhe 28.4% krahasuar me 6-mujorin e fundit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit