Vetëhidhet nga kati i 10-të i pallatit 27-vjeçari rus: Nuk dua të shkoj në luftë për maniakun Putin!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 04.10.2022, 07:40

Një reper rus 27-vjeçar mori është vetëvrarë për të shmangur thirrjen për të luftuar në luftën brutale të Presidentit Vladimir Putin në Ukrainë. Ai deklaroi në mënyrë tragjike se “nuk ishte gati të vriste për asnjë ideal”.

Ivan Vitalievich Petunin, i cili njihej me emrin skenik "walkie", u gjet i vdekur të premten pasi u hodh nga një ndërtesë shumëkatëshe në qytetin e Krasnodarit, sipas gazetës ruse 93.ru, raporton The Post.

Vdekja e reperit është konfirmuar nga e dashura dhe nëna e tij, të cilat folën me një gazetar të 93.ru, raportoi media e pavarur ruse Mediazona.

Petunin kreu vetëvrasje duke u hedhur nga kati i 10-të, thanë burimet lokale për mediat.

Përpara veprimit tragjik, reperi filmoi veten duke dhënë një mesazh për vetëvrasjen tronditëse që u postua në kanalin e tij Telegram, raportuan mediat lokale.

“Nëse po e shikoni këtë video, atëherë unë nuk jam më gjallë”, tha ai në rusisht, sipas një versioni të përkthyer të klipit 2-minutësh e 16 sekonda të publikuar nga TMZ.

“Nuk mund ta mbaj mëkatin e vrasjes në shpirt dhe nuk dua. Nuk jam gati të vras ​​për asnjë ideal. Të vrasësh dikë në luftë është diçka që nuk mund ta bëj,” vazhdoi ai.

"Më duket se mobilizimi i pjesshëm do të bëhet i plotë brenda disa ditësh," tha Petunin, duke iu referuar përpjekjeve të përshkallëzuara të luftës të bëra nga Putin, të cilin ai më vonë e quajti "maniak".

“Më falni, të dashurit e mi, por ndonjëherë ju duhet të vdisni për parimet tuaja”, vazhdoi mesazhi tragjik.

"Vendimi im i fundit është saktësisht se si të vdes," vazhdoi ai, duke u dukur emocional dhe duke marrë frymë thellë.

Walkie kishte gati 40,000 dëgjues mujor në Spotify dhe kënga e tij "Нейротоксин", që do të thotë "Neurotoxin", ishte transmetuar gati 2 milionë herë. Artisti kishte krijuar muzikë që nga viti 2013, sipas faqes së tij në Bandcamp.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit