6 të rinj vdesin në aksidentin tragjik, iPhone 14 njoftoi policinë për përplasjen

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04.10.2022, 01:59

Sensori i zbulimit të përplasjeve në iPhone 14 ka njoftuar policinë për një aksident tragjik në Nebraska, SHBA.

Sipas policisë një makinë e zezë u përplas me një pemë në orët e hershme të mëngjesit të së dielës. Pesë djem të rinj vdiqën në vendngjarje, ndërsa një grua 24-vjeçare vdiq më vonë në spital.

Menjëherë pas përplasjes, një iPhone 14 që i përkiste një prej pasagjerëve njoftoi shërbimet e urgjencës në vendngjarje. Sensori në iPhone 14 dha alarmin për aksidentin në një kohë që në vendngjarje nuk kishte asnjë dëshmitar.

Megjithëse shkaku i përplasjes mbetet nën hetim, policia tha se ata u thirrën në vendngjarje pasi iPhone zbuloi se ishte në një aksident dhe thirri automatikisht policinë pasi përdoruesi i telefonit nuk reagonte.

IPhone 14 përmban një sensor të ri me një përshpejtues me forcë të lartë që zbulon kur përdoruesi ka qenë në një aksident me makinë. Funksioni, i quajtur 'zbulimi i përplasjes', aktivizohet vetëm kur udhëtoni në një automjet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit