Pas protestave disa mujore, Parisi heq dorë nga prerja e pemëve për ndërtime të reja

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.10.2022, 20:27

Zyra e kryebashkiakut të Parisit ka hequr dorë nga planet për ndërtesa të reja rreth këmbëve të Kullës Eifel pasi ambientalistët protestuan për muaj të tërë ndërkohë që një peticion u nënshkrua nga gati 150,000 njerëz.

Sipas planit, rreth 20 pemë të rritura do të ishin prerë dhe në vend të tyre do të ndërtoheshin katër ndërtesa të reja me kafene, dyqane dhe tualete. Nënkryetari i parë i bashkisë, Emmanuel Grégoire tha për mediat:

Unë po njoftoj se ne po anulojmë plotësisht çdo projekt ndërtimi në rrëzë të kullës.

Vendimi për të shpëtuar pemët ishte marrë në maj pas protestave dhe kundërshtimeve nga banorët vendas.

Një sipërfaqe prej 54 hektarësh rreth kullës, e kryqëzuar nga disa rrugë, do t'u jepet kryesisht këmbësorëve dhe korsive të autobusëve dhe biçikletave. Aktivistët janë të kënaqur që planet për ndërtesa të reja janë hedhur poshtë dhe pemët janë shpëtuar.

Ne jemi të kënaqur tani për tani, por mbetemi vigjilentë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit