Nuk pritet lirimi i asnjë produkti që është shtrenjtuar

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.10.2022, 13:35

Në fundjavë është miratuat në Qeveri Projektligji për vendosjen e çmimeve tavan për produktet e shportës bazë. Por ky projektligj nuk pritet që të fillojë së zbatuari para muajit dhjetor.

Sipas njohësve të çështjeve ekonomike, ky projektligj është i vonuar dhe nuk pritet të ketë efekt në uljen e çmimeve.

Edison Jakurti, doktorant i ekonomisë, thotë se Projektligji do të duhej të miratohej nga dhjetori i vitit të kaluar, kur shkalla e inflacionit ishte vetëm 7 për qind, e jo të pritet që të rriten çmimet e pastaj të vendoset për masa.

“Nëse flasim për vendosjen e çmimit tavan në momentin kur ke inflacion 7 për qind dhe vendos çmimin tavan në momentin kur ke inflacion rreth 13 për qind, është kontekst tjetër dhe ndikimi i çmimit tavan është krejt tjetër. Koha kur e vendos është esenciale”, ka thënë Jakurti.

Situata me çmime, sipas Jakurtit, nuk pritet që të përmirësohet gjatë këtij viti. Edhe Banka Botërore parasheh që të mos ketë stabilitet të çmimeve deri në mes të vitit të ardhshëm.

“Po ta kishim bërë ligjin më herët do të ishte shumë më mirë, por nuk është bërë. Mendoj që një kohë është pritur që të vijë diaspora, por edhe ajo është goditur nga inflacioni dhe nëse vjen diaspora dhe shpenzon më shumë kjo veç më shumë e përkeqëson situatën me inflacion dhe kjo nuk është zgjidhje dhe pasiviteti i Qeverisë ka qenë aty dhe shpresoj që do të vazhdojë në muajt në vazhdim”, ka shtuar Jakurti.

Projektligji i miratuar në Qeveri parasheh caktim të çmimit tavan për drithërat, miellin e grurit, bukën, orizin, pastat, vajin ushqimor të lulediellit, qumështin, kripën e kuzhinës, vezët e pulës, mishin e pulës, sheqerin kristalor, produktet e higjienës personale dhe lëndët e drurit për djegie.

Për operatorët ekonomikë që nuk e zbatojnë këtë ligj parashihen edhe gjoba. Ato variojnë nga 1 mijë deri në 20 mijë euro, varësisht nëse ndëshkohen persona juridikë apo fizikë.

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka propozuar katër veprime të tjera që, sipas tij, do t’u ndihmonin qytetarëve në përballje me inflacionin.

“Indeksimi i pagave, subvencioneve në bujqësi, pensioneve dhe ndihmave sociale me normën e inflacionit; Rritja e pagës minimale në sektorin privat; Ulja e TVSH nga 18% në 8% për naftë dhe për disa produkte ushqimore që ende janë me 18% TVSH; Pezullimi i përkohshëm i akcizës në naftë”, ka thënë Hoti.

Hoti ka kritikuar Qeverinë për mosulje të tatimit, duke thënë se ajo po e zvogëlon edhe qarkullimin në ekonomi duke mos zbatuar qindra e miliona euro investime kapitale.

Çmimet e konsumit kanë shënuar rritje të vazhdueshme gjatë këtij viti. Nëse në gusht të vitit të kaluar konsumatorët për produktet e njëjta kanë paguar 60 euro, në gusht të këtij viti të njëjtat kanë kushtuar 75 euro.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit