Rrezikohen pacientët, ndërpritet energjia elektrike në klinika në Shkup

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.10.2022, 09:06

Dy ndërprerje të shkurtra të furnizimit me energji elektrike të enjten dhe të premten në mëngjes kanë ndodhur në disa klinika të Shkupit. Kështu bëjnë të ditur menaxhmenti i Shërbimeve të Përbashkëta të Qendrës Klinike.

Të enjten para orës 8:00 janë ndezur me urgjencë njësitë rezervë të Kirurgjisë, bllokut intern, Kardiologjisë dhe Klinikës për Sëmundjet e Fëmijëve. Bëhet fjalë për një ndërprerje nga jashtë, jo për keqfunksionim në Qendrën Klinike, informoi drejtori i Shërbimeve të përbashkëta, Amar Daut.

Dje ka pasur edhe ndërprerje të energjisë elektrike.

“Zyrtarët e klinikave thonë se rrethana fatlume në gjithë situatën është se ndërprerja e furnizimit me energji elektrike ka zgjatur për një kohë të shkurtër dhe situata të tilla nuk janë aspak të zakonshme në klinikat e tyre.

Drejtoresha e Onkologjisë për “Telma” thotë se për shkak të ndërprerjes prej 45 minutash në klinikë janë vonuar disa pacientë të ardhur për raporte.

Shkak për ndërprerjen e furnizimit me energji elektrike është këputja e kabllos që lidh dy nënstacione në qendër të Shkupit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit