Berberi vuri re nishanin e dyshimtë, 38-vjeçari vizitohet dhe zbulon se ka kancer

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.10.2022, 02:06

Kur berberi i Nicholas Smithson vuri re një nishan me pamje të dyshimtë në qafën e tij, ishte tepër vonë pasi ky nishan ishte një kancer.

Smithson thotë se berberi i tij e nxiti që të kontrollonte nishanin. Ai shkoi te dy mjekë në 11 ditë pasi vuri re se rritja ishte dyfishuar në përmasa.

Nicholas vendosi të bënte një vizitë edhe te një specialist i lëkurës, i cili bëri një biopsi menjëherë. Rezultatet treguan se rritja ishte një melanoma nodulare dhe se ajo ishte përhapur përtej nishanit të nxirë në nyjet limfatike të tij.

Ai iu nënshtrua një operacioni 10 orësh për heqjen e nyjeve limfatike në qafën e tij. Por njëmbëdhjetë ditë më vonë ai vuri re një tjetër nishan pas veshit të tij. Analizat zbuluan se nishani ishte kancer dhe se asnjë kurë nuk do të jepte efekt. Në gusht mjekët i dhanë gjashtë muaj jetë.

Nicholas ka dashur gjithmonë të udhëtojë, kështu që miqtë e tij kanë nisur një GoFundMe për ta ndihmuar atë të 'bëjë pak jetë' para se të vdesë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit