Inflacioni në Maqedoni, dy herë më i lartë se në eurozonë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.10.2022, 13:24

Ish-ministri i Financave, Trajko Sllaveski në një intervistë për “Radio Evropa e Lirë” i ka bërë thirrje Bankës Popullore, si organ për kontrollin e çmimeve, që ta rrisë normën e interesit mbi 10 për qind, sepse, siç thotë ai, denari nuk mund ta përcjellë më rrjedhën e euros, ndërsa inflacionit në Maqedoni është dy herë më i lartë se në eurozonë.

“E shihni, në këtë mënyrë, me një politikë të tillë monetare, e cila vonohet rëndë, në një farë mënyre vjen deri te një gjendje mbiçmimi të vlerës së kursit. Çfarë dua të them? Fakti që ne nga viti 1997 e deri vonë kemi arritur të ruajmë kursin fiks të denarit, këtu nuk ka mister, ka ardhur për faktin se inflacioni në Republikën e Maqedonisë ka qenë pothuajse i barabartë ose në kuadër të inflacionit në vendet e eurozonës, vetëm nën dy për qind. Tani kemi dyfishin e normës së inflacionit të vendeve të eurozonës.

Shikoni tani, produktet e qumështit për kilogram, përpunimi i mishit, kanë arritur çmime të shprehura në euro më të larta se ato në tregjet evropiane, kjo duhet të shqetësojë thellë Bankën Qendrore dhe duhet t’i kushtojë më shumë vëmendje luftës kundër inflacionit. Pra, rritja e kursit të këmbimit, mallrat tona bëhen më të shtrenjta për blerësit e huaj të interesuar dhe kjo do të ndikojë në mënyrë të pashmangshme në zgjerimin e hendekut në bilancin e pagesave, domethënë deficitin e bilancit të pagesave, borxhe më të mëdha, humbje të rezervave valutore. etj.

Vlerësimi im është se nëse do të kishte pasur një guvernator tjetër, zotin Goshev, do të kishim norma interesi mbi 10 për qind nga Banka Qendrore, sepse në një krizë të mëparshme në vitet 2008-2009, në mars 2009, norma e interesit të Bankës Qendrore arriti në nëntë për qind”, thotë Sllaveski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit