Qytetarja nga Durrësi rrëfen dhunën nga të afërmit e burrit: S’shkoj dot në shtëpi, trupin e kam me shenja!

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 01.10.2022, 14:56

Dhuna në familje vazhdon të mbetet një nga plagët e pashërueshme të shoqërisë shqiptare dhe historitë janë nga më të ndryshmet. Së fundmi në redaksinë e JOQ ALBANIA ka mbërritur denoncimi i Merita Zhobes. Mes lotësh ajo tregon se dhunohet nga të afërmit e burrit, pasi ky i fundit është në burg.

Merita tregon se dhunohet vazhdimisht nga vjehrra dhe kunati, për disa arsye banale.

Bashkëshorti i saj është në burg, pikërisht për këto sherre, pasi ai mbronte gruan e tij në konfliktin që ajo kishte me nënë. Merita ka marrë urdhër mbrojtjeje nga policia, por askush nga personat e akuzuar si dhunues nuk e respekton dhe për këtë policia nuk ka marrë asnjë masë.

Gruaja nga Durrësi ndihet e shqetësuar edhe për fëmijët e saj, pasi edhe ata kërcënohen dhe dhunohen psikologjikisht nga familja e burrit të dytë.

Merita kërkon ndihmë nga autoritetet përkatëse, pasi ajo ndihet e kërcënuar edhe në banesën e saj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit