Merret vendimi, SBASHK-u pezullon grevën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.10.2022, 14:20

Kryetari i Këshillit Grevist, Rrahman Jashari përmes një konference të jashtëzakonshme për medie janë deklaruar rreth grevës. Jashari është shprehur se në bazë të vullnetit të shumicës së grevistëve, është marrë vendim që të veprohet konform vullnetit të shumicës. Jashari është shprehur se greva nuk po mbyllet, por po pezullohet deri në janarin e vitit të ardhshëm.

“Qeveria dhe opinioni le ta dinë që greva nuk po mbyllët por po pezullohet deri në janarin e vitit 2023, bazuar në vullnetin e antarësisëedhe pse të jem i sinqertë, rezultatet e deklarimeve u panë që janë me diferencë jo shumë të madhe”, ka deklaruar Jasharaj.

“Ajo që dua të them është se me kënaqësi e respekt po i drejtohem grevistëve, në sektorin e arsimit që nga çerdhet e universitet, por edhe atyre në Administratën Publike. Qeveria vazhdoi t’i injorojë kërkesat e anëtarësisë. Duke respektuar zërin e anëtarësisë, greva filloi me 25 gusht duke i dhënë kështu edhe një mundësi Qeverisë që të kemi një dialog të mrfilltë. Fatkeqësisht greva po vazhdon me ditë e javë të tëra. Qeveria në vend se të drejtojë mesazhe optimizmi dha deklarata me fyerje e ofendime. Kjo krijonte bindjen se ajo po tenton t’i nxisë grevistët që greva të zgjasë sa më gjatë. Urojë që Qeveria të nxjerrë mësime nga kjo grevë. Antarësia u deklarua, dhe në si Këshill Grevist i BSK-së, SBASHKUT, ne jemi të obliguar të veprojmë sipas vullnetit të shumicës”, ka Jasharaj.

SBAShK-u mbrëmjen e së premtes ka konfirmuar se rreth 21 mijë anëtarë të sindikatës, duke përfshirë këtu edhe mësimdhënës, kanë marrë pjesë në votimin e propozimit të tyre, që të pezullohet greva.

11 mijë e 809 ose 54.88 për qind kanë votuar pro pezullimit të grevës, ndërkaq 45.12 për qind, apo 9 mijë e 707, dolën kundër kësaj kërkese.

Kjo përqindje e madhe, hedhë poshtë deklaratat e kryeministrit Kurti, i cili në vazhdimësi ka akuzuar kryesuesit e kësaj sindikate, sidomos Rrahman Jasharajn, se po e shantazhojnë

Ndryshe, Këshilli Grevist i SBASHK-ut i është drejtuar anëtarësisë, që nga çerdhet e deri në universitete që të deklarohen se si të veprohet tutje.

“Nga numri i përgjithshëm i anëtarëve të SBASHK-ut, që është 25.118 nga ta 314 janë në pushime tê lindjes apo pushime pa pagesë. Në deklarim kanë marrë pjesë 21.516 ose 86.91%, ndërsa nuk kanë marrë pjesë në deklarim 3.288 ose 13.09%. Nga të deklaruarit pro pezullimit të përkohshëm të grevës ( më së largu deri në janar 2023) janë deklaruar 11.809 ose 54.88% , ndërsa kundër pezullimit të grevës janë deklaruar 9.707 ose 45.12%”, thuhet në njoftimin e SBAShK-ut.

Këto shënime, sipas SBAShK-ut do t’i dorëzohen Këshillit Grevist të BSPK-së për t’i bashkëngjitur me rezultatet e deklarime të anëtarësisë së SPAK dhe pastaj do të shpallet vendimi lidhur me grevën, e cila është shpallur nga BSPK.

Po ashtu SBAShK ka falënderuar anëtarësinë e saj ‘duke ju shprehur respektin për qëndrimin dinjitoz gjatë gjithë viteve e dekadave të punës në misionin e shenjtë për edukimin e arsimimin e brezave’.

“Qëndruat dinjitoz e bashkë e në SBASHK edhe gjatë gjithë grevës, që erdhi pa dëshirën tuaj, po për shkak të qasjes së gabuar të Qeverisë ndaj sindikatave dhe mungesës së vullnetit të Qeverisë për dialog e zgjedhje të kërkesave tuaja legjitime. Na fyen e linçuan, por ari nuk përlyhet. Ju ishit dhe mbeteni luftëtarë të dritës kundër errësirës. Të vazhdojmë rrugëtimin Bashkë e në SBASHK”m thuhet në reagimin e SBAShK-ut.

Po ashtu tutje thuhet se SBASHK edhe njëherë dëshmoi se vepron duke u bazuar në zërin e anëtarësisë, e jo, siç janë munduar të plasojnë shpifje disa individë a grupacione se vendosin individë të caktuar.

Kështu, sipas SBAShK-ut u veprua edhe lidhur me grevën e filluar më 25 gusht.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit