Pse nuk e bën rrogën 1 mijë euro si Europa? Edi Rama: Edhe ata kanë stres, janë të palumtur!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 01.10.2022, 11:21

Bashkëbisedimi i Ramës sot me qytetarët mund ta themi që kishte perla pafund sepse pas çdo pyetje dëgjoje një propagandë të pakuptimtë, që nuk dije ç’të bëje, të qeshje apo të qaje.

Një qytetare, i ka kërkuar kryeministrit që rrogat në Shqipëri të bëhen 1 mijë euro, siç është pothuajse në të gjithë Europën.

Por si u përgjigj kryeministri?!

Sipas Ramës, nuk duhet krahasur Shqipëria me vendet e tjera të Europës, pasi atje ka edhe taksa shumë të larta. Sipas Ramës, europianët kanë shumë probleme dhe strese, ndërsa theksoi se dhe ata janë të pakënaqur nga vendet e tyre.

Ai theksoi:

Ju lutem mos bëjmë krahasime me Europën, mos shikoni vetëm pagat, shikoni taksat, qiratë. Edhe ata që janë në Europë nuk është se janë të lumtur. Shikoni se sa shumë stres dhe revoltë ka në Europë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit