Tallja që po i bëhet popullit/ Qeveria hoqi faturimin mbi 800 kwh, KESH ble 34 MILIONË € energji për muajin Tetor me taksat tona

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 30.09.2022, 16:09

Edi Rama njoftoi sot heqjen e mbi-faturimit për fashën prej 800 kwh për familjet shqiptare. Vendimi i ardhur para zgjedhjeve lokale la qytetarët të surprizuar nga propaganda e qeverisë.

Ky vendim që do të detyronte qytetarët shqiptarë të paguanin mbi këtë fashë ishte njoftuar javë më parë teksa qeveria u angazhua në një fushatë për kursimin e energjisë elektrike ndërkohë që HEC-et janë plot.

Fushata që konsistoi në njoftime qesharake të ditura që nga stërgjyshërit tanë për kursimin e energjisë u shpalosën si masa ndërgjegjësuese nga ministrja e MIE Belinda Balluku dhe Drejtori i KESH Ergys Verdho.

Ky i fundit ka blerë energji për muajin tetor me vlerë 33,9 MILIONË EURO. Kjo alternativë do të kombinojë energjinë e prodhuar nga HEC-et në vend me energjinë e importit, teksa Rama deklaroi se mbulojnë 75% të prodhimit të energjisë në vend.

1 Megavat sot është blerë me çmimin e pikut në bursë për 455 Euro.

Bashkë me blerjet në muajt paraardhës, fatura që vendi ynë ka paguar për rrymë arrin në 330 MILION EURO.

Duke llogaritur kostot që nga fillimi i vitit fatura shkon në 295 MLN Euro shpenzim për blerje energjie, ndërsa për muajin shtator KESH ka shpenzuar 44 MILIONË EURO në treg të huaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit