11-vjeçari përfundon me infeksion lëkure pas qethjes te berberi, ka kruajtje dhe skuqje

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.09.2022, 01:11

Një nënë pretendon se djali i saj ka marrë një lloj infeksioni pasi është qethur te berberi. Gruaja, e cila preferoi të mbetet anonime, e çoi djalin e saj 11-vjeçar në një berber të njohur në Sidnei më 4 shtator për të qethur flokët për ditëlindjen e tij.

Por ajo pretendon se disa ditë më vonë, një infeksion mykotik i lëkurës i cili shkakton një skuqje dhe kruajtje, u shfaq në pjesën e pasme të kokës së tij ku berberi kishte përdorur gërshërët.

Ajo thotë se pasi telefonoi berberin për të raportuar se çfarë kishte ndodhur mësoi se ishte personi i tretë që kishte telefonuar atë ditë me të njëjtën ankesë.

Asaj iu tha gjithashtu se ky lloj infeksioni ishte një problem me të cilin përballeshin shumë berberë për shkak të mos dezinfektimit adekuat të gërshërëve.

Nëna ndau një foto të pjesës së pasme të kokës së djalit të saj të mbuluar me njolla të kuqe në Facebook këtë javë, për të paralajmëruar prindërit e tjerë që të jenë të kujdesshëm ndaj praktikave të higjienës te berberët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit