Kinezët klonojnë ujkun polar dhe e quajnë “Maya”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.09.2022, 20:33

Një kompani kineze me bazë në Pekin ka klonuar me sukses një ujk Arktik, një proces që mund të ndihmojë në ruajtjen e specieve të rrezikuara.

Sinogene Biotechnology(emri i kompanisë) zbuloi ujkun e quajtur Maya njëqind ditë pasi lindi më 10 qershor. Ky ujk u krijua përmes së njëjtës teknikë si delja “Dolly” e cila u klonua në Skoci në 1996.

Zhao Jianping, zëvendës Menaxheri i Përgjithshëm i Sinogene tha:

Ujku i sapolindur ka të njëjtin gjenom si ujku origjinal, por ujku i klonuar nuk ka jetuar me ujqër të tjerë, por me një qen.

Ujqërit e Arktikut, të njohur edhe si "ujqërit polarë" ose "ujqërit e bardhë", nuk janë të rrezikuar si racat e tjera të ujqërve, sepse ata jetojnë të izoluar dhe njerëzit ende nuk e kanë kërcënuar habitatin e tyre. Kompania gjenetike që qëndron pas projektit dëshiron të hulumtojë se si të ruajë kafshët më të rrezikuara sesa lloji i Maya-s.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit