Qeveria jep me koncesion 2 MILIARD LEKË certifikatën e fiskalizimit

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 22.09.2022, 14:40

Nëpërmjet një VKM-je të miratuar në fillim të muajit shtator, qeveria ka planifikuar një koncesion të ri.

Autoriteti Kontrator për koncesionin e tipit PPP (Partneritet Publik Privat) "Për ofrimin e shërbimeve të infrastrukturës së çelësave publikë (PKI) është ministria e Ekonomisë dhe Financave.

Vlera e këtij koncesioni është mbi 2 MILIARD LEKË dhe burimi i të ardhurave është Buxheti i Shtetit.

Qëllimi i këtij koncesioni është prodhimi i certifikatave elektronike për fisklalizimin e bizneseve. Ky shërbim është aktualisht shtetëror dhe administrohet nga AKSHI. Dhënia me koncesion tek privati ka rritur shqetësimet në lidhje me sigurinë e të dhënave sensitive pasi administrimi i tyre do të jetë i cënueshëm.

Duke marrë parasysh sulmet e fundit ndaj AKSHIT ku u publikuan të dhëna sensitive të mijëra qytetarëve shqiptarë.

AKSHI gjeneron certifikatën elektronike me një kosto vjetore për subjektet prej 4000 lekësh të reja.

Në këtë formë do të thyhet protokolli i sigurisë pasi çelësi elektronik i kryerjes së fiskalizimit i cili duhet të gjenerohet vetëm nga kompjuteri i bizneseve do të disponohet edhe nga koncesionari edhe nga AKSHI dhe Drejtoria e Përgjithshme Tatimore.

Kjo bën që faturat të kompromentohen nga palë të tjera që disponojnë çelësin e sigurisë. Biznesi s'do të jetë i aftë të provojë që faturat nuk janë lëshuar nga ai, sepse fatura do përmbajë vulën elektronike të biznesit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit