Rusi/ Arrestohen me dhunë më shumë se 1300 persona që protestuan kundër mobilizimit për luftë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.09.2022, 23:57

Mijëra dmonstrues kanë dalë në rrugë në disa qytete në Rusi për të protestuar kundër dekretit të presidentit Vladimir Putin për mobilizimin e pjesshëm në forcat e armatosura të vendit.

Qindra persona janë arrestuar në mitingjet kundër mobilizimit në Moskë dhe Shën Petersburgun ditën e sotme. Rusët e arrestuar shprehen kundër luftës në Ukrarinë dhe mobilizimit për të luftuar atje.

Disa prej thirrjeve të tyre:

Jo luftës! Jo mobilizim! Të gjithë janë të frikësuar. Unë jam për paqen dhe nuk dua të qëlloj.

Erdha të them se jam kundër luftës dhe mobilizimit. Pse ata vendosin të ardhmen time për mua? Kam frikë për veten time, për vëllain tim.

Pavarësisht ligjeve të ashpra të Rusisë kundër kritikimit të ushtrisë dhe luftës, protesta u zhvilluan në të gjithë vendin. Më shumë se 1,300 rusë u arrestuan në demonstratat kundër luftës në 38 qytete, sipas grupit të pavarur rus të të drejtave të njeriut OVD-Info.

Sipas autoriteteve ruse rë gjitha demonstratat u ndaluan dhe ata që kryen "shkelje" u arrestuan dhe u larguan nga policia në pritje të një hetimi dhe ndjekjeje penale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit