Burri bind dy motrat të martohen me të, njëra lë burrin të bëhet gruaja e tij

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 21.09.2022, 18:50

Thonë se gratë binden nga ajo që dëgjojnë, por një burrë nga Ruanda me vështirësi në të folur ka tronditur shumë njerëz duke bindur lehtësisht dy motra që të martohen me të.

Burri i cili nuk shquhet për pasuri të madhe, u martua fillimisht me Nabanti Maliya dhe u bekuan me tre fëmijë. Në një intervistë me Afrimax English zbuloi se njëri prej fëmijëve i vdiq në mënyrë misterioze, por të tjerët u rritën dhe më i madhi, 20 vjeç, është shpërngulur nga shtëpia e prindërve.

Tjetri, 19 vjeç, jeton në shtëpi me prindërit e tij.

Një ditë motra e gruas së tij Habintës, Petronilla i erdhi në derë duke i shpjeguar se martesa e saj ishte thyer në mënyrë të pakthyeshme dhe të gjithë ata vendosën të jetonin së bashku.

"Burri im e la shtatzënë. Në vend që të kthehej në shtëpi, ajo erdhi këtu. Burri im ra në dashuri me të dhe e la shtatzënë; ata më thanë dhe vendosëm të jetonim bashkë. Ne ndajmë gjithçka, burrin, shtratin dhe ushqimin. Ne e duam shumë njëri-tjetrin," -tha Nabanti.

52-vjeçari dhe familja e tij e parë jetonin në një shtëpi të vogël, por më vonë ndërtuan një shtëpi më të madhe me tulla në brigjet e liqenit Kivu, ku jetojnë të gjithë së bashku.

"Disa gjëra thjesht ndodhin," tha Petronilla Maliya.

Vëllai i Essien, Sakabe Calvin nuk e kishte menduar kurrë se vëllai i tij do të martohej me një grua tjetër dhe ishte kundër. Nga zhvillimet dashurore mes çifteve u habitën edhe miqtë dhe fqinjët e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit