Tha se do të vriste 2-3 armiq rusë, UEFA merr vendimin për trajnerin e Ukrainës

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 21.09.2022, 16:00

teksa lufta në Ukrainë vijon ende, trajneri i kombëtares së futbollit të këtij shteti, Oleksandr Petrakov, është gjobitur dhe paralajmëruar nga UEFA për deklaratat diskriminuese kundër Rusisë

Ai ai shprehu dëshirën për të rrëmbyer armët dhe luftuar kundër ushtrisë ruse në Ukrainë. 65-vjeçari tha për “The Guardian” në prill se “nëse rusët do të hynin në Kiev, atëherë unë do të marr një armë dhe mbroj qytetin tim.

"Mendoj se mund të ekzekutoj dy apo tre armiq”, tha ai. Kjo deklaratë solli reagimin e Federatës Ruse të Futbollit, që e denoncoi në UEFA, duke e akuzuar Petrakovin për gjuhë diskriminuese ndaj vendit të tyre dhe shkeljen e neutralitetit politik.

Rusia kërkoi pezullimin e tij. Nga ana tjetër, UEFA thjesht e paralajmëroi Petrakovin për deklaratën e tij dhe i vendosi atij një gjobë të vogël, e cila u pagua nga federata.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit