Burri shpenzon 75,000 $ për t’u zgjatur 7 cm: Njerëzit të shohin ndryshe kur je i gjatë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.09.2022, 01:33

Një burrë ka shpenzuar 75.000 euro për një procedurë që do ta bëjë atë disa centimetra më të gjatë.

Pacienti, me origjinë nga Shtetet e Bashkuara, ka ndërmarrë një operacion për zgjatjen e këmbës së tij me 7 centimetra.

Ky pacient do të paguajë këste prej 1,200 dollarësh në muaj për pesë vitet e ardhshme për të paguar 75,000 dollarët që shpenzoi për operacionin.

Kjo procedurë e zgjatjes së këmbës konsiston në thyerjen e kockës së femurit(te kofsha këmbës) në mënyrë që të krijohet një vend për futjen e gozhdëve metalike. Këto gozhda duhet të zgjaten me 1 mm çdo ditë pas operacionit deri në tre muaj duke përdorur një telekomandë magnetike.

Pacienti që ka kryer ndërhyrjen tani ndihet më i lumtur që është i gjatë:

Njerëzit thjesht të shikojnë ndryshe kur je i gjatë. Vura re se njerëzit më të gjatë duket se e kanë më të lehtë. Bota duket se përkulet për ta.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit