Gruaja më e gjatë në botë thyen dhe tre rekorde të reja

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 10.08.2022, 19:57

Gruaja më e gjatë në botë tashmë ka thyer dhe tre rekorde të tjera, duke përfshirë të qenit gruaja me duart më të mëdha në botë.

Me një gjatësi prej 215,13 cm, Rumeysa Gelgi, 25 vjeç, është gruaja më e gjatë në planet, e cila ka arritur ta kthejë gjatësinë e saj në një 'bekim' pavarësisht një jetese plot sfida.

Pasi u mat kohët e fundit, Gelgi tani është gjithashtu gruaja me gishtat më të gjatë në botë dhe zotëron shpinën më të gjatë të çdo femre.Gjatësia e dorës së saj të djathtë është 24.93 cm, ndërsa dora mesatare e femrës zakonisht është rreth 17 cm.

Gelgi, nga Safranbolu Turqi, ka lindur me një çrregullim të rrallë gjenetik të quajtur sindroma e endësit.

Në lindje, ajo peshonte pak më shumë se 13 kilogramë dhe ishte e gjatë 59 cm – gjatësia mesatare e një fëmije dy muajsh.

Lartësia e Gelgi-t i ka krijuar vështirësi në jetë në një sërë mënyrash, duke përfshirë nevojën për t'u shtrirë në pjesën e pasme të një furgoni në vend që të jetë në gjendje të ulet në një sedilje makine për të udhëtuar.

Megjithatë, ajo beson se diçka që mund të duket si negative për të tjerët mund të shndërrohet në diçka të bukur nëse besoni dhe punoni mjaftueshëm.

Gelgi tha: "Gjatësia ime duket si një disavantazh për njerëzit e tjerë, por unë e kam kthyer atë në një bekim për veten time.

“Unikiteti dhe dallimet e mia po shpërblehen dhe festohen."

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit