Studim/ Seksi i rregullt eliminon depresionin, heq me ‘magji’ ankthin dhe stresin

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 05.08.2022, 12:02

Kur thoni se gjendeni në depresion, doni të thoni se ndiheni keq apo i rënë moralisht sepse diçka ju shqetëson.

Kur je në depresion ndihesh në këtë mënyrë, por ndjenja është më e fortë dhe zgjat në kohë, duke ndikuar në aktivitetin tuaj të përditshëm, dhe duke penguar shijimin e gjërave që më parë ju jepnin kënaqësi.

Depresioni është një çrregullim i shëndetit mendor.

Depresioni mund të vjedhë dëshirën tuaj për të bërë seks, por të mposhtni ketë duke i dalë kundër dhe duke pasur dëshirë për të kaluar një natë në ajër në momentin që vuani nga depresioni dhe ankthi, i heq këto dy probleme si me magji

Sipas një studimi, seksi ndikon pozitivisht në gjendjen mendore të secilit prej nesh.

ÇFARË NDODH NË TRUPIN TONË GJATË SEKSIT?

Për ta shpjeguar këtë më në detaje, duhet të dimë për atë që ndodh biologjikisht brenda trupit tonë kur jemi të eksituar dhe kemi ‘neps’ për marrëdhënie seksuale.

Ky proces fillon para se të nisni të bëni seks dhe vazhdon për një kohë edhe pasi të keni një orgazme.

Kjo është mënyra se si një jetë seksuale e shëndetshme mund të ndikojë në disponimin, sjelljet dhe mendimet.

Studimet kanë treguar se gjëja e parë që ndodh kur jemi të eksituar është se ka një rritje të aktivitetit në pjesën e trurit që kontrollon emocionet që quhet sistemi limbik.

Gjatë kësaj faze fillestare të zgjimit, ndodhin edhe disa gjëra fizike: presioni i gjakut dhe qarkullimi i gjakut rritet, zonat e ndjeshme të trupit tonë si organet gjenitale dhe gjinjtë bëhen të ndjeshme dhe zemrat tona rrahin më shpejt.

Eksitimi vepron si një çelës "ndezur" për trupin tonë për të na përgatitur për marrëdhënie seksuale.

Kur bëhet fjalë për kryerjen e marrëdhënieve, ka shumë gjëra komplekse që ndodhin në trupin dhe trurin tonë.

Së bashku me rritjen e fluksit të gjakut që ndodh kur ne jemi të eksituar, ka edhe një rritje të oksidit nitrik të lëshuar në trupin tonë ndërsa bëjmë seks.

Molekulat e oksidit nitrik janë thelbësore për sa i përket shëndetit të enëve të gjakut, sepse këto molekula relaksojnë muskujt e brendshëm të enëve të gjakut, gjë që më pas bën që ato enë të zgjerohen.

Është e rëndësishme të theksohet se disa nga efektet anësore të mungesës së oksidit nitrik janë nervozizmi, depresioni, ankthi, pagjumësia dhe më pak energji.

Njerëzit që luftojnë me mungesën e oksidit nitrik shpesh përjetojnë simptoma të ankthit dhe depresionit dhe e kundërta është gjithashtu e vërtetë: njerëzit që kanë një fluks të oksidit nitrik. Le të themi, duke bërë seks mund të minimizojnë depresionin dhe ankthin.

Një fluks i oksidit nitrik nuk është e vetmja gjë që ndodh në trupin tonë kur bëjmë seks.

Marrëdhënia seksuale lëshon edhe disa mesazhe të tjera nga truri në trupin tonë.

Këto mesazhe quhen neurotransmetues.

Dopamina është një nga ata neurotransmetues dhe luan një rol të madh në mënyrën se si ndjejmë kënaqësi.

Jo vetëm kaq, por dopamina gjithashtu luan një rol në motivimin e trurit tonë për të ndier sërish atë kënaqësi.

Kur bëjmë seks, trupat tanë përhapin kimikatin e dopaminës përgjatë rrugëve të ndryshme kryesore të trurit tonë.

Mungesa e dopaminës mund të lidhet me depresionin sepse sistemi ynë i dopaminës është kritik në transformimin e perceptimit të pëlqimit të një shpërblimi në motivimin për të kërkuar atë shpërblim.

Kushdo që ka luftuar me këtë vuajtje mund t'ju thotë se motivimi dhe nxitja janë jashtëzakonisht të vështira për t'u gjetur kur jeni duke përjetuar depresion.

E rëndësishme është edhe serotonina sepse ka edhe një fluks të serotoninës kur kryejmë marrëdhënie.

Serotonina dhe dopamina ndikojnë në shumë nga të njëjtat gjëra në trupin tonë, vetëm në mënyra të ndryshme.

Të dyja janë po aq të rëndësishme në rregullimin e funksioneve të ndryshme trupore si gjumi, emocionet dhe metabolizmi.

Studiuesit kanë analizuar lidhjen midis serotoninës dhe depresionit për gjysmë shekulli tani dhe ndërkohë që fillimisht besohej se ishte aq e thjeshtë sa “serotonina e ulët shkakton depresion”, realiteti është shumë më kompleks.

Serotonina dihet se ndihmon në rregullimin e humorit, sjelljeve sociale, emocioneve, oreksit dhe tretjes, gjumit, kujtesës dhe dëshirës seksuale.

Disa nga simptomat më të spikatura të ankthit dhe depresionit përfshijnë gjumin e çrregullt, kujtesën e keqe, emocionet e vështira për t'u menaxhuar dhe luhatjet e humorit që ndryshojnë sjelljen tuaj shoqërore.

Duke marrë parasysh këtë informacion, arrihet në konkluzionin se duke bërë seks të rregullt dhe duke çliruar këto kimikate që balancojnë hormonet ndihmojnë në eliminimin e stresit, depresionit dhe ankthit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit