Studimi: Shiu përmban kimikate që ju bëjnë me kancer

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 04.08.2022, 07:39

Një studim i ri ka zbuluar se uji i shiut posedon ‘kimikate’ që shkaktojnë kancer.

Studiuesit nga Universiteti i Stokholmit dhe ETH Cyrih publikuan një studim në revistën Environmental Science & Technology që gjeti gjurmë të substancave per- dhe poli-fluoroalkilr (PFAS) në ujin e shiut.

PFAS janë kimikate të prodhuara nga njeriu, të zbuluara që nga vitet 1940 të lidhura me ndërprerjen e hormoneve, kancerin, problemet riprodhuese dhe problemet e zhvillimit të fetusit.

Profesori në Departamentin e Shkencës Mjedisore të Universitetit të Stokholmit dhe autori kryesor i studimit Ian Cousins ​​tha në deklaratë: “Bazuar në udhëzimet më të fundit të SHBA për PFOA në ujin e pijshëm, uji i shiut kudo do të gjykohej i pasigurt për t'u pirë.”

Megjithëse në botën industriale ne nuk pimë shpesh ujë shiu, shumë njerëz në mbarë botën presin që ai të jetë i sigurt për t'u pirë dhe ai furnizon shumë nga burimet tona të ujit të pijshëm.

Ai gjithashtu paralajmëroi se PFAS gjenden në dëborë, madje edhe në 'pjesët më të largëta të botës'.

Sipas studimit, pavarësisht se është hequr nga prodhuesit kryesorë, ai është ende i spikatur në atmosferë, kjo është arsyeja pse të gjithë duhet të jemi të kujdesshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit