Macron do dënojë me ligj femrat myslimane që veshin burkini, mbulesën nga koka te këmbët

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 22.06.2022, 23:46

Një ditë në pishinë do të jetë mision i pamundur për disa gra këtë verë në qytetin lindor francez të Grenoble, pasi Gjykata e Lartë la në fuqi një ligj që ndalon veshjen e rrobave të banjës me gjatësi të plotë të njohura si "burkini" në pishinat publike.

Pas një sërë protestash nga gratë myslimane të zonës, qyteti kishte miratuar një dekret në maj të vitit 2021, duke lejuar që pushueset në pishinat publike në Grenoble të përdornin rrobat e banjës me gjatësi të plotë, të njohura si burkini.

Por më vonë po atë muaj, gjykata administrative e qytetit hodhi poshtë vendimin, një vendim i lënë në fuqi nga gjykata më e lartë administrative e Francës.

"Në kundërshtim me objektivin e pretenduar të qytetit të Grenoble", vendimi fillestar i qytetit për të autorizuar "burkinin" synonte "vetëm të kënaqte një kërkesë të një natyre fetare," tha gjykata.

Ai gjithashtu tha se vendimi i Grenoble do të kishte lejuar disa pushese të shkelin "rregullat e higjienës dhe sigurisë".

Neutraliteti fetar është i mishëruar në parimet moderne administrative franceze, të cilave iu dha një shtysë vitin e kaluar nga i ashtuquajturi "ligji i separatizmit", i miratuar nga qeveria e Emmanuel Macron.

Legjislacioni, i mbështetur nga ministri i Brendshëm me prirje të djathtë, Gerald Darmanin, ndalon në mënyrë eksplicite aktet "objektivi i qartë i të cilave është t'i nënshtrohet kërkesave sektare me qëllime fetare".

Gratë muslimane në Francë shpesh kanë vështirësi në aksesin e shërbimeve publike për shkak të kufizimeve të rrepta në shfaqjen e bindjeve fetare, një arsye pse ndalime të tilla janë kritikuar nga avokatët e të drejtave, duke përfshirë Komitetin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut.

Qeveria franceze në vitin 2004 ndaloi simbolet fetare "të dukshme" duke përfshirë shamitë myslimane, kafkat e hebrenjve dhe kryqet e mëdha të krishtera nga shkollat ​​franceze. Velloja e plotë e fytyrës, e njohur si nikab, është e ndaluar në të gjitha hapësirat publike franceze, duke përfshirë transportin publik dhe parqet, rrugët dhe ndërtesat administrative.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit