Bullgaria hoqi veton ndaj Maqedonisë së Veriut, parlamenti rrëzon qeverinë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.06.2022, 18:54

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar ditën e sotme pas një mocioni mosbesimi. Rreth 123 ligjvënës nga 239 në parlament votuan kundër qeverisë. Petkov, i cili erdhi në pushtet vetëm gjashtë muaj më parë, u votua për një premtim për të luftuar korrupsionin e shfrenuar dhe e ka shtyrë Sofjen të marrë një linjë jashtëzakonisht të fortë kundër Rusisë që nga pushtimi i Ukrainës.

Votimi i mosbesimit u përshpejtua nga politikani Slavi Trifonov, i cili e tërhoqi papritur partinë e tij nga një koalicion i brishtë qeverisës me katër parti. Trifonov thotë se ka mosmarrëveshje për buxhetin dhe akuzon Petkovin se ka një qëndrim shumë të butë për lejimin e Maqedonisë së Veriut për të filluar bisedimet e pranimit në BE.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit