Skandali në Eurovision: Vullnetaret ngacmohen seksualisht nga balerinët e këngëtarëve

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.05.2022, 13:48

Eurovision është përfshirë në një skandal seksual pasi një numër vullnetarësh femra pohuan se ishin ngacmuar dhe prekur në trup gjatë festës në Torino. Fundjavën e kaluar në Torino u mbajt një festë ku morën pjesë këngëtarët, kërcimtarët, të ftuarit VIP por edhe mbështetës vullnetarë të konkursit të muzikës. Eurovision i ka mohuar pretendimet, por grupet e grave në Itali po bëjnë presion për një hetim urgjent të policisë. Një grua e quajtur Chiara kontaktoi grupin "Non Una Di Meno" për të rrëfyer se ajo ishte ngacmuar seksualisht nga 'balerinët e një këngëtari të huaj' por pa i identifikuar ata.

U ndjeva e dhunuar. Unë isha atje si vullnetare për të ndihmuar delegacionet dhe ata i kishin duart e tyre mbi ne. Ata vazhdimisht na përqafonin dhe na preknin. Njëri vuri dorën në belin tim dhe u përpoq të më puthte. Unë arrita të ikja, por më pas dikush tjetër u përpoq të bënte të njëjtën gjë. Po u ndodhte shumë vullnetareve femra që ishin atje për të ndihmuar dhe në fund shumë prej tyre u larguan për shkak të asaj që po ndodhte.

Interpretuesit pozojnë para kamerave në tapetin Turquoise të Festivalit të 66-të të Këngës në Eurovizion në Reggia di Venaria Reale, Torino. Nuk ka asnjë sugjerim që ata të fotografuar janë të përfshirë në ndonjë mënyrë në incidentet e supozuara të sulmeve seksuale

Gruaja, e cila është në të 20-at e saj shtoi:

Mezi prisja të isha vullnetare në Eurovizion, por kurrë nuk e prisja që të ndodhte diçka e tillë. Ajo që duhet të ishte një përvojë e mrekullueshme u shndërrua në një mbrëmje "përkëdheljesh" dhe ngacmimi. Ok, është diçka që mund të ndodhë në një klub nate, por kurrë nuk prisja që diçka e tillë të ndodhte në një ngjarje si kjo.

Interpretuesit pozojnë para kamerave në tapetin Turquoise të Festivalit të 66-të të Këngës në Eurovizion në Reggia di Venaria Reale, Torino. Nuk ka asnjë sugjerim që ata të fotografuar janë të përfshirë në ndonjë mënyrë në incidentet e supozuara të sulmeve seksuale

Martin Osterdahl i Unionit Evropian të Transmetuesve, i cili organizon festivalin, tha se ai nuk ishte në dijeni të ndonjë ankese, ndërsa TV italian që po ofron mbulimin me producenten ekzekutive Simona Martorelli thanë se i kishin dëgjuar raportet dhe po i shqyrtonin ato. Alessandra Aires, nga Këshilli i Qytetit të Torinos, i cili organizoi vullnetarët, tha:

Nëse do të kisha vënë re diçka të tillë që po ndodhte, do të kisha ndërhyrë dhe do ta ndaloja ngjarjen. Mund t'ju siguroj që isha në festë gjatë gjithë kohës dhe kjo nuk ndodhi.

Interpretuesit pozojnë para kamerave në tapetin Turquoise të Festivalit të 66-të të Këngës në Eurovizion në Reggia di Venaria Reale, Torino. Nuk ka asnjë sugjerim që ata të fotografuar janë të përfshirë në ndonjë mënyrë në incidentet e supozuara të sulmeve seksuale

Burimi:dailymail Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit